Az első – általunk fellelt – írásos emlék az iskolánkról egy útépítés során került elő. A templom mögötti munkálatok során egy üvegpalackra bukkantak a munkások, melyben egy tekercs papír szunnyadt hosszú évtizedek óta. A tekercs lényegében az első megyeri iskola alapító okirata volt, amelyet az építkezés kezdetekor az alapkőbe helyeztek el az akkori alapítók 1875. szeptember 22-én.

Az iskolát birtokosok és a község lakosai hívták életre, érezve létrehozásának szükségességét. Mivel az alapító okiratot aláírásukkal látták el így tudjuk kik voltak az alapítók.

A családok a következők voltak:

Birtokosok részéről: Bugát, Géczy, Básthy, Lehnkovicz, Nagy, Szigethy, Tessedik, Végh, Cseh, Priska,

Közlakosok részéről: Sónyószki, Csuka, Bozók, Kürtösi, Verbóy, Berki

Az alapítás évében – a tekercs tanúsága szerint – 224 lakóházban mintegy 1200 lélek élt a községben, s többnyire mezőgazdaságból éltek.

Az iskolában sokáig hat-elemis alapfokú oktatás folyt, az idő múltával kinőtték az eredeti épületet és a mostani Művelődési Ház helyén lévő – azóta lebontott – épületet is az oktatás szolgálatába állították.

Régi épület
Jelenlegi épület

A jelenlegi épületben az 1966-1967-es tanévben kezdődött meg az oktatás. Abban az időben nagyon modern és jól felszerelt iskolának számított a környéken, így hosszú évekig körzeti feladatot is ellátott az intézmény. Örömmel vették birtokukba az akkori diákok, pedagógusok. Ide jártak a kisgéci és a magyargéci felső tagozatos gyerekek, de az alsó tagozat is Nógrádmegyerhez tartozott, s mint tagiskola működött helyben 1-4 évfolyammal. 1980-1983 között a sóshartyáni felsős gyerekek is itt tanultak. Amikor 1990-ben Magyargéc és Kisgéc község önállósult, az alsó tagozatos iskolájuk levált tőlünk, de a felsős gyerekek továbbra is ide jártak, majd később a 6-7 évfolyam is levált tőlünk, s végül 2002 szeptemberétől teljesen önálló intézmény lettünk.

1997. május 17-én felvettük Mikszáth Kálmán nevét, majd 2004 szeptemberétől az óvodát, 2006 márciusától pedig a helyi Művelődési házat és a Községi Könyvtárat is hozzánk csatolta a község képviselő testülete. 2007 szeptemberétől a kishartyáni óvoda is intézményünk része.

Intézményünk többcélú közoktatási intézmény amely általános művelődési központként működik.

2006 nyarán iskolánk épülete – mintegy 120 millió forintos pályázati támogatásból – teljesen megújult, felszerelései modernizálódtak, cserélődtek. Így újra a környék egyik legszebb oktatási intézménye lett.

Iskolánk igazgatói ( az eddig megtalált források alapján):

Marschalkó Gusztáv
         -1956 Szabó Antal
1956-1963 Csókási József
1963-1973 Kelemen Gyula
1973-1978 Kovács György
1978-1982 Ifi István
1982-1988 Bogárdi Lászlóné
1988-1990 Cseh Sándor
1990-1991 Ifi István
1991-1996 Dr. Diósi József
1996-2003 Nagy Péterné